Aktuální projekce 6 / 2 / 2013

30. ledna 2013 v 22:52 |  Aktuální projekce
Téma: Prapříčiny 6 / 2 / 2013
Filmy: Mater noster / 2012 / 42min, Tělo v systému / 2012 / 25min
Diskutující: Marika Pecháčková - režisérka, Květa Přibylová - režisérka a Helena Máslová - lékařka

Mater noster

synopse:
Paní Marcelu bolí přes rok hlava. Chodí po doktorech a nikdo ji nepomáhá, bolest se zhoršuje. Marcela je přesvědčená, že je její nemoc způsobená nějakou tělesnou disfunkcí. Její dcera, režisérka filmu, to vidí jinak: chápe nemoc své mámy jako vzkaz a snaží se ho filmem dešifrovat. Nemůže se zbavit pocitu, že se jí ta nemoc také nějak týká. Sleduje svou mámu na návštěvách u lékařů a v průběhu třičtvrtě roku, kdy film vzniká, se své mámy ptá na souvislosti, o kterých "se nemluví", které jsou ale důležité pro pochopení jejích vlastních životních "disfunkcí".

Tělo v systému

synopse:

Profesor Pavel Kolář, přednosta kliniky rehabilitace v FN Motol, je fyzioterapeut a mnohem více než svaly ho zajímá mozek. Svaly jsou totiž pouze články v systému. A chceme-li dobře léčit, nestačí, když známe detailně jednotlivé články, musíme chápat celek.
A také si musíme uvědomit, že tento celek - tedy naše tělo - neleží někde mimo nás: "V medicíně si musíme stále uvědomovat, že člověk je subjekt, že není objektem," říká Kolář. Touto větou však nevysílá kritiku pouze na stranu lékařů a současné superspecializované medicíny. Míří i do řad pacientů, kteří čekají, že s nimi bude jako s předmětem naloženo a budou bez vlastního přičinění "opraveni."
Avšak jsme to my, potenciální pacienti, kteří bychom se ve svém vlastním zájmu měli naučit vnímat své tělo a nechápat pohyb pouze jako mechanickou činnost sloužící k vylepšení kondice či figury. Je to právě schopnost prožívat pohyb a uvědomit si sám sebe na této tělesné úrovni, co nám podle Pavla Koláře velmi chybí.
Film se snaží představit Kolářův pohled na tělo a pohyb - pohled v přeneseném, ale i velmi doslovném smyslu. Jelikož Pavel Kolář si pohled čili názor tvoří na základě velice precizního pozorování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama